Konferencja prasowa NASA i Raport UAP – podsumowanie

Share

Niezależny zespół badawczy utworzony przez NASA nie znalazł dowodów na to, że niezidentyfikowane zjawiska anomalne – UAP mają pozaziemskie pochodzenie. Podkreślono, że potrzebne są lepszej jakości dane, aby zrozumieć obserwacje, które nadal pozostają niewyjaśnione. Konferencja nie różniła się znacząco od pierwszej konferencji NASA na temat UAP. Mieliśmy również okazję poznać opinie członków zespołu na temat ostatnich głośnych wydarzeń w Meksyku oraz twierdzeń Davida Gruscha.

Konferencja prasowa dotyczyła raportu opublikowanego przez NASA. Raport ma na celu dostarczenie informacji na temat możliwych danych, które można by zbierać w przyszłości, aby rzucić światło na naturę i pochodzenie UAP. Wśród uczestników briefingu znaleźli się: Bill Nelson, Nicola Fox, Dan Evans oraz David Spergel.

W niniejszym artykule postaramy się przedstawić kluczowe punkty tego wydarzenia:

 • NASA wybrała dyrektora ds. badań nad niezidentyfikowanymi zjawiskami anomalnymi (UAP) w odpowiedzi na zalecenie niezależnego zespołu badawczego – Dyrektorem został Mark McInerney.
 • NASA zleciła niezależne badania, aby lepiej zrozumieć, w jaki sposób agencja może przyczynić się do trwających rządowych działań mających na celu dalsze badania obserwacji zjawisk na niebie, które nie mogą być zidentyfikowane jako balony, samoloty ani znane zjawiska naturalne z naukowego punktu widzenia.
 • NASA ma zamiar wykorzystać swoją wiedzę we współpracy z innymi agencjami oraz chce wykorzystać sztuczną inteligencję (AI), oraz uczenie maszynowe (ML) w celu wykrywania anomalii na niebie.
 • NASA będzie promować zgłaszanie incydentów przez obywateli, angażując się w interakcje z publicznością i pilotami komercyjnymi, aby stworzyć szerszy i bardziej wiarygodny zbiór danych dotyczących UAP, który będzie można wykorzystać do identyfikacji przyszłych incydentów UAP oraz do zniwelowania stygmatyzacji w zakresie badań nad UAP.
 • Niezależny zespół badawczy wykorzystał nieklasyfikowane dane od cywilnych organów rządowych, komercyjnych i innych źródeł do opracowania swojego raportu.
 • Obecnie istnieje ograniczona liczba wysokiej jakości obserwacji UAP, co utrudnia wyciągnięcie jednoznacznych naukowych wniosków na ich temat.

 • Badania nad Niezidentyfikowanymi Zjawiskami Anomalnymi UAP są unikalnym przypadkiem naukowym, który wymaga rygorystycznego podejścia opartego na dowodach.
 • NASA, dzięki swojemu ogromnemu doświadczeniu i światowej renomie w zakresie otwartości naukowej, ma doskonałe warunki do współpracy w badaniach UAP w ramach szerokiego rządowego programu koordynowanego przez AARO.
 • NASA ma dostęp do istniejących i planowanych satelitów obserwujących Ziemię i przestrzeń kosmiczną, a także do obszernego archiwum danych historycznych i bieżących, które można wykorzystać do zrozumienia UAP.
 • Sztuczna inteligencja (AI) i uczenie maszynowe (ML) są kluczowymi narzędziami do identyfikowania rzadkich zjawisk, w tym UAP.
 • Zaangażowanie społeczeństwa jest istotnym aspektem zrozumienia UAP. NASA może wykorzystać nowoczesne techniki crowdsourcingu, takie jak aplikacje na smartfony, aby pozyskiwać dane od obserwatorów na całym świecie.
 • Istnieje potrzeba opracowania standardowego systemu zgłoszeń UAP przez cywili.
 • Negatywne postrzeganie UAP utrudnia pozyskiwanie danych na ten temat, a zaangażowanie NASA może pomóc w zmniejszeniu tego piętna.
 • Obecnie analiza danych UAP jest utrudniona przez słabą kalibrację czujników, brak powtarzalnych pomiarów, brak metadanych czujników i brak podstawowych danych odnoszących się do tych zjawisk.
 • Zagrożenie dla bezpieczeństwa przestrzeni powietrznej Stanów Zjednoczonych ze strony UAP jest oczywiste i NASA może współpracować z FAA w celu lepszego wykorzystania Aviation Safety Reporting System (ASRS) do zgłaszania UAP przez pilotów i personel lotniczy, co dostarczy cennych informacji.

Podczas konferencji pojawiły się także interesujące pytania, takie jak: Co jeżeli NASA znajdzie dowody na istnienie UAP pochodzenia pozaziemskiego? Omawiano również kwestię piętna, które nadal towarzyszy temu zagadnieniu, zapytano o najnowsze doniesienia z Meksyku oraz twierdzenia Davida Gruscha.

James Fox: To pytanie skierowane do pana Nelsona. Mam dwa krótkie pytania. Pierwsze, jak możemy określić, czym coś nie jest, gdy nie wiemy, czym to jest? Po drugie, jeśli po dokładnej analizie danych okaże się, że jakieś UAP pochodzi od inteligencji pozaziemskiej, to czy jest plan ujawnienia tej informacji publicznie?

Bill Nelson: Prosze pozwolic mi powtórzyć to, co już powiedziałem. Uważam, że ważne jest, aby pan jeszcze raz usłyszał. Niezależny zespół badawczy NASA nie znalazł żadnych dowodów na UAP pochodzenia pozaziemskiego, ale nie wiemy, czym są te UAP. Misją NASA jest odkrywanie nieznanego. Powiedziałem już kilka razy w swoich wypowiedziach dzisiaj, że NASA będzie działać otwarcie i będzie przejrzysta w tej sprawie. Staramy się odpowiadać na obawy, że coś jest zamknięte w tajemnicy i że amerykański rząd coś ukrywa. Cóż, jesteśmy częścią rządu amerykańskiego i jesteśmy otwarci i zamierzamy być otwarci w tej sprawie, nie chcę ponownie powtarzać tego twierdzenia, ale nie wiemy, czym są te UAP, ale postaramy się tego dowiedzieć.

James Fox: Dziękuję bardzo panie Nelson. Czy istnieje plan w razie stwierdzenia, że niektóre z nich reprezentują lub pochodzą od poza-ludzkiej inteligencji, czy ma pan taki plan?

Bill Nelson: Jeśli będziemy tym, czym zadeklarowałem, że będziemy, czyli transparentni, to możecie państwo być pewni, że to ogłosimy. Próbowałem przygotować grunt, mówiąc państwu to, w co osobiście wierzę, w kontekście wszechświata, który jest tak ogromny… Czy w tak rozległym wszechświecie, mogłaby istnieć replika życia z Ziemi gdzieś indziej, w innym układzie słonecznym, który jest tak ogromny? Oczywiście, wierzę, że jest to możliwe, choć odległości byłyby ogromne, mówimy tu o latach świetlnych, setkach lat świetlnych, miliardach lat świetlnych. Jednak bez względu na to, co odkryjemy, na pewno przekażemy to państwu.


Dam Rivers: Wielokrotnie padło słowo „piętno”, że chcecie państwo pozbyć się tego piętna. Czy państwa przekaz do pilotów i innych osób brzmi, że to już nie jest domena oszołomów, że nie będą wyśmiewani i będą traktowani poważnie? Czy takie jest państwa przesłanie?

Nicola Fox: Tak, to mamy na myśli. W NASA jesteśmy naukowcami, kochamy dane, wszystkie dane, i jeśli istnieje coś, co trzeba zgłosić i tego potrzebujemy, to chcemy, aby ludzie czuli, że mogą to zgłosić. Rozmawialiśmy o tym otwarcie podczas konferencji, którą mieliśmy tu kilka miesięcy temu. Wtedy właśnie mówiliśmy o tym, że chcemy zwalczyć piętno i że nie tolerujemy żadnych ataków, których niektórzy członkowie naszej grupy doświadczali, zwłaszcza w mediach społecznościowych, za przeprowadzanie tego ważnego badania naukowego. Zdecydowanie chcemy, aby piloci, zarówno prywatni, jak i komercyjni, a także wojskowi piloci, czuli, że jeśli coś zobaczą, to powinni to zgłosić.

Bill Nelson: Chcę powiedzieć, a raczej powtórzyć, jak już powiedziałem: chcemy zmienić podejście do tematu UAP z sensacyjnego podejścia na podejście opartego o naukę.

David Spergel: Myślę o tym w kategoriach bezpieczeństwa, które mówią: „Jeśli coś zobaczysz, poinformuj o tym”. W tym kontekście podsumowalibyśmy to jako: „Jeśli coś zobaczysz, to zbierz wysokiej jakości dane na ten temat”, ponieważ dzięki temu możemy się czegoś dowiedzieć.


Sam Gabal: Dziś dużo rozmawialiśmy o zmianie podejścia z sensacyjnego na naukowe. Czy NASA miała kontakt z władzami Meksyku w związku z dość sensacyjnymi rewelacjami dotyczącymi dwóch rzekomo poza-ludzkich ciał i jaki się zapatrujecie na temat tych odkryć?

David Spergel: Wie pan, to coś, o czym jak większość dowiedziałem się z Twittera. Gdy mamy do czynienia z „niezwykłymi rzeczami”, to chcemy udostępniać dane publicznie. Przykładem jest NASA, która ma jedne z najcenniejszych próbek z kosmosu – księżycowe skały. Co robimy w takim przypadku? Udostępniamy je każdemu naukowcowi, który chce nad nimi pracować. Co do tych próbek, które zostały przedstawione w Meksyku, nie znamy ich dokładnej natury. Jednakże, jeśli byłbym urzędnikiem Meksyku, to złożyłbym pewne rekomendacje rządowi. To nie leży w naszym zakresie obowiązków, tutaj działamy w imieniu NASA. Moja sugestia jest taka: jeśli natkniesz się na coś nietypowego, udostępnij próbki społeczności naukowej na całym świecie, a zobaczymy, co się w nich kryje.

Daniel Evans: Dodam tylko, że jednym z głównych celów naszych działań tutaj jest odejście od domysłów i teorii spiskowych w kierunku nauki i zdrowego rozsądku. Jak mówi pan David, można to osiągnąć dzięki danym, i to jest cel tego wszystkiego.


Jacob Jensen: Moje pytanie jest skierowane do pana Nelsona. Na początku spotkania powiedział pan, że NASA będzie przejrzysta. Jednak półtora miesiąca temu pan David Grush, pod przysięgą przed Kongresem, stwierdził, że rząd Stanów Zjednoczonych jest w posiadaniu UAP oraz istot pozaziemskich. Jak możemy być pewni, że NASA i inne części rządu USA są rzeczywiście przejrzyste?

Bill Nelson: Nie mogę wypowiadać się za inne części rządu, ale mogę powiedzieć, że NASA, którą reprezentuję, jest otwarta i przejrzysta w zakresie udostępniania naszych danych.

Jacob Jensen: Czy wierzy pan w to, co powiedział pan David Grush, czy może uważa pan, że kłamie?

Bill Nelson: Rozumiem, że chciałby pan, abym wyraził osobistą opinię na temat tego, co powiedział pan David Grush. Mogę powiedzieć, że widziałem wieczorne wiadomości, w których mówił, że miał przyjaciela, który wiedział, gdzie znajduje się magazyn z UFO, a także twierdził, że miał innego przyjaciela, który miał szczątki istoty pozaziemskiej. Jednak moje pytanie brzmi: gdzie są dowody na te twierdzenia?

Jacob Jensen: Przepraszam, powiedział także, że przeprowadził wywiady z ponad 40 pracownikami Pentagonu.

Bill Nelson: Dawno temu był taki program telewizyjny „Jack Friday”, a prowadzący często mawiał: „fakty, tylko fakty, pokaż mi dowody”.

Jacob Jensen: Dziękuje.


Z pewnością dla wielu osób niniejszy raport nie jest niczym przełomowym. Niemniej jednak warto zwrócić uwagę na komentarz Christophera Mellona.

Na początku tej drogi moim celem było przekonanie naszego rządu, aby poważnie potraktować kwestię UAP i odpowiednio ją zbadać. Teraz, zaledwie po 5 latach, mamy pełne zaangażowanie ze strony Kongresu, Departamentu Obrony i NASA. To ogromne osiągnięcie, wszystko, o co mogliśmy rozsądnie prosić. Kiedy ustawa pana Schumera zostanie przyjęta, będziemy na ostatniej prostej.

– pisze Christoper Mellon, udostępniając link do raportu NASA.

You may also like...

Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

[…] Konferencja prasowa dotyczyła raportu opublikowanego przez NASA. Raport ma na celu dostarczenie informacji na temat możliwych danych, które można by zbierać w przyszłości, aby rzucić światło na naturę i pochodzenie UAP. Wśród uczestników briefingu znaleźli się: Bill Nelson, Nicola Fox, Dan Evans oraz David Spergel. Podsumowanie konferencji. – Link. […]