Projekt Hefajstos: 7 Kandydatów na Sferę Dysona

Share

Międzynarodowy zespół badawczy z USA, Wielkiej Brytanii, Indii i Szwecji, kierowany przez Matíasa Suazo z Uniwersytetu w Uppsali, opublikował interesującą pracę naukową pod tytułem „Project Hephaistos – II. Dyson sphere candidates from Gaia DR3, 2MASS, and WISE„. Projekt Hefajstos, nazwany na cześć greckiego boga ognia i kowali, skupia się na analizie danych w celu poszukiwania Sfer Dysona.

Projekt Hefajstos sfera dysona

Wizja artystyczna Sfery Dysona @Kevin McGill / flickr

Badania w poszukiwania inteligencji pozaziemskiej są obecnie prowadzone za pomocą różnych metod. Sfera Dysona to potencjalne megastruktury, które mogłyby zostać zbudowane przez zaawansowane cywilizacje w celu wykorzystania energii promieniowania gwiazdy.

Takie struktury mogą pozostawiać istotny ślad technologiczny, który teoretycznie może już znajdować się w publicznie dostępnych danych zebranych w ramach badań astronomicznych. Autorzy w publikacji naukowej przedstawili szczegóły dotyczące poszukiwania śladów Sfer Dysona, analizując dane z obserwatorium Gaia, astronomicznego przeglądu nieba 2MASS i teleskopu WISE. Do analizy danych wykorzystano specjalny system filtrów, który pomógł zidentyfikować siedmiu potencjalnych kandydatów do dalszej analizy spośród pięciu milionów obiektów. Najbliższy z nich znajduje się około 460 lat świetlnych od Ziemi. Wszystkie te obiekty to karły, gwiazdy typu M, których nadmiar emisji podczerwonej nie pasuje do znanych zjawisk astrofizycznych.

You may also like...