Międzynarodowy zespół badawczy z USA, Wielkiej Brytanii, Indii i Szwecji, kierowany przez Matíasa Suazo z Uniwersytetu w Uppsali, opublikował interesującą pracę naukową pod tytułem „Project Hephaistos – II. Dyson sphere candidates from Gaia DR3, 2MASS, and WISE„. Projekt Hefajstos, nazwany na cześć greckiego boga ognia i kowali, skupia się na analizie danych w celu poszukiwania Sfer Dysona.
Wizja artystyczna Sfery Dysona @Kevin McGill / flickr
Badania w poszukiwania inteligencji pozaziemskiej są obecnie prowadzone za pomocą różnych metod. Sfera Dysona to potencjalne megastruktury, które mogłyby zostać zbudowane przez zaawansowane cywilizacje w celu wykorzystania energii promieniowania gwiazdy.
Takie struktury mogą pozostawiać istotny ślad technologiczny, który teoretycznie może już znajdować się w publicznie dostępnych danych zebranych w ramach badań astronomicznych. Autorzy w publikacji naukowej przedstawili szczegóły dotyczące poszukiwania śladów Sfer Dysona, analizując dane z obserwatorium Gaia, astronomicznego przeglądu nieba 2MASS i teleskopu WISE. Do analizy danych wykorzystano specjalny system filtrów, który pomógł zidentyfikować siedmiu potencjalnych kandydatów do dalszej analizy spośród pięciu milionów obiektów. Najbliższy z nich znajduje się około 460 lat świetlnych od Ziemi. Wszystkie te obiekty to karły, gwiazdy typu M, których nadmiar emisji podczerwonej nie pasuje do znanych zjawisk astrofizycznych.