UAP i hipoteza kryptoziemska

Share

W artykule naukowym, zatytułowanym „The cryptoterrestrial hypothesis: A case for scientific openness to a concealed earthly explanation for Unidentified Anomalous Phenomena” opublikowanym przez badaczy z Harvardu i Montana Technological University, możemy przeczytać o kryptoziemskiej hipotezie dotyczącej UAP.

hipoteza kryptoziemska

W ostatnich latach coraz większe zainteresowanie i niepokój wzbudzają Niezidentyfikowane Zjawiska Anomalne (UAP). Hipotezy dotyczące tych zjawisk zazwyczaj można podzielić na dwie kategorie: konwencjonalne wyjaśnienia ziemskie (np. technologia stworzona przez człowieka) lub wyjaśnienia pozaziemskie (czyli zaawansowane cywilizacje z innych części kosmosu). Jednak istnieje również trzecia kategoria hipotez: niekonwencjonalne wyjaśnienia ziemskie, które wykraczają poza powszechnie akceptowany obraz wszechświata.

Jest to hipoteza ultraziemska (ang. ultraterrestrial hypothesis), w skład której wchodzi hipoteza „kryptoziemska” (ang. cryptoterrestrial hypothesis), a mianowicie założenie, że UAP mogą być rezultatem aktywności inteligentnych istot z naszej planety (np. istot skrywających się pod ziemią), i/lub w jej bliskim otoczeniu (np. na Księżycu), a nawet „chodzących wśród nas” (np. przybierających ludzką postać).

Chociaż większość naukowców zapewne podejdzie do tej idei sceptycznie, to z uwagi na charakter niektórych UAP uważamy, że tej możliwości nie należy z góry odrzucać i zasługuje ona na poważne rozważenie, mając na uwadze naszą ograniczoną wiedzę oraz potrzebę otwartości na różne punkty widzenia.

W ramach hipotezy kryptoziemskiej rozważa się cztery różne aspekty:

  • Pozostałości po technologicznie zaawansowanej starożytnej cywilizacji.
  • Zaawansowana technologicznie cywilizacja, która ewoluowała niezależnie od ludzi i żyje w ukryciu, na przykład pod ziemią.
  • Istoty, które przybyły na Ziemię i pozostają w ukryciu.
  • „Magiczne” istoty ziemskie, którym bliżej do np. aniołów niż obcych.

You may also like...