Światło na niebie, czy może dziwny obiekt latający? W dzisiejszych czasach filmy i zdjęcia szybko obiegają media społecznościowe i zostają powiązane z UFO – niezidentyfikowanymi obiektami latającymi. Niestety, niezrozumiałe obserwacje często w pierwszej kolejności łączy się z pozaziemską aktywnością. Jednym z głównych źródeł wyjaśnień obserwacji na niebie są po prostu zjawiska naturalne i obiekty ziemskiego pochodzenia. Jedynie 2-5% obserwacji to niewyjaśnione anomalie, w tym tak zwany incydent „Tic Tac” z 2004 roku.
Podczas obserwacji obiektów na niebie, istotne jest zachowanie krytycznego myślenia i uwzględnienie naturalnych wyjaśnień. W tym artykule przedstawimy najczęściej błędnie postrzegane zjawiska naturalne i obiekty, które często są utożsamiane z UFO. Dodatkowo warto rozważyć instalację jednej z aplikacji do obserwacji nieba. Takie aplikacje umożliwiają identyfikację gwiazd, planet, konstelacji oraz innych obiektów poruszających się po nocnym niebie: Stellarium, Star Walk, SkySafari, Google Sky Map.
Warto także śledzić takie kanały jak Astro Life lub Nocne Niebo, które prowadzą transmisje na żywo i relacjonują różne zjawiska na niebie. Kanały te aktywnie obserwują m.in. przeloty satelitów oraz starty rakiet, dostarczając widzom informacji i obrazu na temat aktualnych wydarzeń na niebie.
1- Satelity Starlink
Ludzie często zgłaszają obserwacje, w których opisują ruchome punkty świetlne tworzące linię, poruszających się bezgłośnie w linii prostej. Te obserwacje są związane z satelitami Starlink od SpaceX, które stanowią sieć satelitów komunikacyjnych umieszczonych na niskiej orbicie okołoziemskiej.
2- Lampiony
Wypuszczane pojedynczo lub w większej ilości, te światła zaskakują wielu świadków. Bardzo jasny kolor zazwyczaj o odcieniu żółto-pomarańczowy, a nawet białym, czerwony lub fioletowy. Ponieważ lampiony często są wypuszczane jeden po drugim, rezultatem jest często bardzo zorganizowany szereg latających świateł.
3- Czarne pierścienie
Czarne pierścienie dymu zazwyczaj są spowodowane działalnością człowieka, np. eksplozją lub domowej roboty urządzeń do wypuszczania pierścieni dymu. Nie pojawiają się naturalnie.
4- Kosmiczne śmieci
Kosmiczne śmieci to obiekty na niskiej orbicie okołoziemskiej stworzone przez człowieka, mogą to być części rakiet czy satelity, które nie pełnią już żadnej użytecznej funkcji. Formacja jasnych świateł, które pozostawiają świetlistą smugę, często w różnych kolorach. Niektóre z tych świateł często rozpadają się na mniejsze fragmenty.
5- Satelity
Obserwacja satelity może trwać od 3 do 10 minut. Niektóre satelity są widoczne gołym okiem. Ich charakter jest dość łatwo rozpoznawalny: świecą jak gwiazdy, widoczne są tylko 2 lub 3 godziny po zachodzie słońca, lub przed wschodem. Poruszają się bardzo regularnie, w linii prostej; mogą „zapalać się” lub „gasnąć”.
6- Jasne rozbłyski Iridium
Nagłe, krótkotrwałe i jasne rozbłyski światła na nocnym niebie poruszającego się punktu świetlnego, spowodowane odbiciem światła słonecznego od anten lub paneli słonecznych satelitów komunikacyjnych znanych jako satelity Iridium.
7- Wenus
Wenus to najjaśniejsza gwiazda po Księżycu i Słońcu. Ze względu na intensywną jasność i położenie nisko nad horyzontem, które sprzyja powstawaniu anomalii optycznych, Wenus jest najczęściej zgłaszanym obiektem naturalnym mylonym z UFO.
8- Jowisz i Wenus
Jowisz i Wenus są często mylone z UFO ze względu na ich jasność i sposób, w jaki poruszają się po nocnym niebie.
9- Meteoroidy
Wpadające w atmosferę Ziemi meteoroidy wywołują zjawiska meteorów. Ocenia się, że do ziemskiej atmosfery codziennie trafia od 100 do 1000 ton tego typu materii kosmicznej. Wpadające w atmosferę Ziemi meteoroidy wywołują zjawiska meteorów.
10- Bolidy
Zjawiska te są bardzo rzadkie, ponieważ powstają wtedy, gdy przez atmosferę przechodzi obiekt nie tak mały, jak w przypadku zwykłego meteoru (czyli przeważnie wielkości ziarnka piasku), lecz większy, często kilku- lub kilkunastocentymetrowy.
11- Kometa
Kometa – małe ciało niebieskie, które zbliżając się do gwiazdy, uwalnia ze swojej powierzchni gaz i pył, tworzący wokół jądra kometarnego obłok nazywany komą. Materia z komety pod wpływem promieniowania słonecznego i wiatru słonecznego tworzy ciągnący się za kometą warkocz jonowy i pyłowy.
12- Smugi kondensacyjne
Smugi kondensacyjne odbijając słońce w określonych warunkach, mogą być źródłem nieporozumień. Smugi kondensacyjne to zjawisko dobrze zrozumiane naukowo i jest wynikiem działalności lotniczej.
13- Słupy świetlne
Świetliste słupy lub pionowe światła (nie mylić ze słupami zorzy polarnej), to zjawiska, które są spowodowane niezwykle jasnymi światłami naziemnymi odbijającymi się od kryształków lodu na dużej wysokości chmur.
14- Cavum
Dosłownie dziura w chmurze, często błędnie kojarzona z UFO, to dziwne zjawisko wynika z połączenia niskich temperatur, ruchu lotniczego i być może nietypowej stabilności atmosferycznej.
15- Sprite: Wyładowania atmosferyczne
Zjawisko atmosferyczne, będące wielkoskalowym wyładowaniem elektrycznym, występującym w jonosferze. Zjawiska te są dużymi, choć słabo świecącymi błyskami, powstającymi ponad aktywnym systemem burzowym i są powiązanie z wyładowaniami z chmury do gruntu oraz pomiędzy chmurami.
16- Halo
Zjawisko optyczne zachodzące w atmosferze ziemskiej obserwowane wokół tarczy słonecznej lub księżycowej, jest fotometeorem. Jest to świetlisty, biały lub zawierający kolory tęczy (wewnątrz czerwony, fioletowy na zewnątrz), pierścień widoczny wokół słońca lub księżyca.
17- Słońce poboczne
Zjawisko występuje często po obu stronach Słońca; szczególnie dobrze jest widoczne, gdy Słońce jest nisko nad horyzontem. Im słońce znajduje się wyżej, tym większa jest odległość słońc pobocznych od miejsca przecięcia się halo 22-stopniowego i kręgu parhelicznego.
18- Obłoki iryzujące
Obłoki iryzujące są czasami mylone z UFO ze względu na niezwykły i kolorowy wygląd na niebie.
Występują na wysokości ok. 20-30 km. Obserwowane są bardzo rzadko (głównie zimą), niedługo po zachodzie słońca, w krajach skandynawskich oraz w Szkocji i na Alasce.
19- Chmury soczewkowe
Nieruchoma chmura w kształcie soczewki, migdała, ustawiona pod kątem prostym do kierunku wiatru, a równolegle do linii gór. Jest typowym objawem zjawiska fenowego. Zjawisko jest często mylone z UFO ze względu na charakterystyczny i niezwykły wygląd.
20- Misje kosmiczne
Starty rakiet są często mylone z UFO ze względu na nietypowy wygląd na niebie i zachowanie. Podczas startu rakiet wytwarzane są jasne, długie smugi i plamy światła, które mogą wydawać się tajemnicze i nieznane. Ponadto głośny dźwięk i wibracje towarzyszące startowi mogą wprowadzić w błąd obserwatorów, którzy nie zdają sobie sprawy, że to kontrolowane operacje kosmiczne. Podczas opuszczania orbity przez rakiety Falcon 9 firmy SpaceX, często można zaobserwować charakterystyczną spiralę powstającą przy wyrzucie paliwa.
21- Flary
Flary są często mylone z UFO ze względu na swoją jasność i pozorny ruch na niebie. W zależności od warunków atmosferycznych mogą zostawiać ślad dymu podczas opadania. Flary, w zależności od rodzaju, świecą od kilku sekund do około 30 minut, po czym wygasają.
22- Pareidolia
Pareidolia to zjawisko dopatrywania się znanych kształtów w przypadkowych szczegółach, wzorach lub obrazach. Na przykład ludzie widzą twarze w chmurach, a także dostrzegają rzeźbę twarzy w fotografii jednego z wypiętrzeń na Marsie. Jest to wynik działania ludzkiego mózgu, który stara się nadawać sens chaotycznym bodźcom zewnętrznym. W przypadku pareidolii, wyobraźnia może prowadzić do nadinterpretacji przypadkowych wzorców.
23- Piorun kulisty
Bardzo rzadkie zjawisko meteorologiczne, rodzaj wyładowania atmosferycznego. Według relacji świadków objawia się jako świecąca i poruszająca się kula o promieniu od kilku do kilkudziesięciu centymetrów, czasami wydająca dzwięk podobny do syczenia.
24- Crown Flash
Crown Flash to rzadkie i fascynujące zjawisko meteorologiczne spowodowane wpływem wahań elektrycznych atmosfery na ułożenie kryształków lodu. Wynikiem zjawiska jest smuga lub świetlisty słup „tańczącego” światła.
25- Zielone lasery
Lasery wydające się skanować ziemie to Daqi-1, czyli Chiński satelita monitorujący środowisko atmosferyczne, wystrzelony 15 kwietnia 2022 r. w celu badania atmosfery ziemskiej.
26- Ptaki i owady
Wiele zjawisk przedstawianych na zdjęciach i wideo jest mylnie identyfikowane jako latające spodki lub UFO. W rzeczywistości są to zazwyczaj owady lub ptaki, które szybko przelatują przed kamerą, tworząc efekt rozmycia. Nawet najmniejsze owady mogą wydawać się być dużymi obiektami.
27- Artefakt w postaci czarnych kropek
Niektóre urządzenia mogą tworzyć czarne kropki w centrum bardzo jasnych źródeł światła.
28- Reflektory świetlne / Sky tracker
Sky-tracer to reflektor z możliwością obracania, który może emitować od jednej do kilku wiązek światła na odległość sięgającą nawet 20 km. Projektory jednowiązkowe emitują pojedynczy, bardzo skoncentrowany strumień światła, co czyni je idealnymi do wykorzystania na masowych imprezach. Natomiast reflektory wielowiązkowe rozpraszają wiele wiązek światła, tworząc spektakularne efekty na dużym obszarze. Widocznosc słupów świetlnych/smug jest zależna od warunków atmosferycznych.
29- Balony
Wielu ludzi często myli obiekty UFO z balonami z uwagi na różnorodne kształty oraz często słabą widoczność. Pionowy start balonu sceye blimp i metaliczna powierzchnia sprawia, że nie wygląda jak sterowiec, ani tradycyjny balon. Balony meteorologiczne znajdujące się na dużej wysokości, odbijające światło słoneczne od swojej ogromnej, czasem metalicznej powłoki, może przypominać bardzo jasną gwiazdę i być widoczny nawet w biały dzień. Balon może sprawiać wrażenie nieruchomego lub wykazywać niewielki ruch.
30- Samoloty
Postrzeganie samolotu zależy od takich czynników, jak pora dnia i perspektywa. Za dnia na dużych wysokościach możemy zaobserwować samolot w postaci punktu lub tic-taca. W nocy jego światła mogą sprawić, że patrząc od przodu, będzie wyglądał jak wolno poruszające się światło.
Sygnalizatory świetlne dla samolotów, obejmują:
- Czerwone światło umieszczone z przodu po lewej stronie, zazwyczaj na końcu skrzydła.
- Zielone światło umieszczone z przodu po prawej stronie, zazwyczaj na końcu skrzydła.
- Białe światło z tyłu, emitujące wiązki światła widoczne w obszarze 140° podzielonym na dwie równe części za pomocą płaszczyzny pionowej przechodzącej przez osią podłużną samolotu.
- Reflektor lub światło lądowania, białe światło umieszczone z przodu, które jest idealnie widoczne w trakcie lądowania.
31- Helikoptery
Helikoptery czasem mogą być mylone z UFO, szczególnie gdy helikopter jest daleko i hałas jest stłumiony, ludzie mogą słyszeć jedynie niespecyficzny dźwięk. Helikoptery są często wyposażone w różne rodzaje oświetlenia, które w nocy lub przy złych warunkach pogodowych mogą wydawać się dziwaczne, lub trudne do zidentyfikowania. Helikoptery mogą poruszać się w różnych kierunkach, w tym zawisnąć w powietrzu, co nie jest typowe dla innych statków powietrznych. Ten nietypowy ruch może wprowadzać w błąd obserwatorów.
Opis różnych rodzajów oświetlenia na helikopterze:
- Stałe światło lądowania (250W): Służy do sygnalizowania obecności helikoptera i ułatwienia jego zauważenia przez inne samoloty oraz ekipy ratunkowe na ziemi.
- Reflektor poszukiwawczy: Używany do oświetlania obszarów podczas operacji poszukiwawczych.
- Reflektor obrotowy: Ten reflektor można obracać i nachylać pod różnymi kątami (150° i 73°), co umożliwia pilotowi oświetlanie obszaru lądowania i identyfikację przeszkód.
- Stałe światło lądowania skierowane o 30° w lewo (250W): Służy do oświetlania pola widzenia profesjonalnych ratowników podczas lądowania.
- Reflektor treningowy (250W): W nocy emituje pionowy strumień światła na wciąg ratunkowy.
- Światła pozycyjne: Zawsze włączone zgodnie z przepisami lotniczymi, składają się z czerwonego światła po lewej, zielonego światła po prawej i białego światła z tyłu.
- Reflektory kierunkowe: Oświetlają obszar zagrożenia ogonem wirnika i są zawsze włączone.
- Migające białe światła: Widoczne na dużą odległość.
- Migające czerwone światła: Zawsze włączone zarówno w dzień, jak i w nocy, aby ułatwić zauważenie helikoptera przez obiekty w powietrzu.
32- Paralaksa
Paralaksa jest efektem, który powoduje, że ruch obiektu na ekranie może wydawać się autentyczny i przekonujący, jednak jest to wynik zmieniającej się perspektywy oraz ustabilizowanego obrazu kamery, a nie rzeczywistego przemieszczania się obiektu.
W oficjalnie udostępnionych materiałach dotyczących UFO mówi się o pozornych manewrach obiektu. Wynika to z powodu ograniczonej ilości danych i ostrożności, ponieważ perspektywa obserwacji może wprowadzać w błąd. Dlatego tak ważne są powtarzalne dane z wielu instrumentów.
Źródła:
https://www.cnes-geipan.fr/fr/qu-ai-je-vu/etape-1
https://meprises-du-ciel.fr/identifier-un-pan/
Bardzo dobry artykuł. Przeczytanie go powinno być obowiązkowe przez udostępnieniem jakiegokolwiek materiału na /r/ufos