Obserwacje zjawisk mylnie utożsamianych z UFO

Share

Światło na niebie, czy może dziwny obiekt latający? W dzisiejszych czasach filmy i zdjęcia szybko obiegają media społecznościowe i zostają powiązane z UFO – niezidentyfikowanymi obiektami latającymi. Niestety, niezrozumiałe obserwacje często w pierwszej kolejności łączy się z pozaziemską aktywnością. Jednym z głównych źródeł wyjaśnień obserwacji na niebie są po prostu zjawiska naturalne i obiekty ziemskiego pochodzenia. Jedynie 2-5% obserwacji to niewyjaśnione anomalie, w tym tak zwany incydent „Tic Tac” z 2004 roku.

zjawiska naturalne

Podczas obserwacji obiektów na niebie, istotne jest zachowanie krytycznego myślenia i uwzględnienie naturalnych wyjaśnień. W tym artykule przedstawimy najczęściej błędnie postrzegane zjawiska naturalne i obiekty, które często są utożsamiane z UFO. Dodatkowo warto rozważyć instalację jednej z aplikacji do obserwacji nieba. Takie aplikacje umożliwiają identyfikację gwiazd, planet, konstelacji oraz innych obiektów poruszających się po nocnym niebie: Stellarium, Star Walk, SkySafari, Google Sky Map.

Satelity Starlink

1- Satelity Starlink

Ludzie często zgłaszają obserwacje, w których opisują ruchome punkty świetlne tworzące linię, poruszających się bezgłośnie w linii prostej. Te obserwacje są związane z satelitami Starlink od SpaceX, które stanowią sieć satelitów komunikacyjnych umieszczonych na niskiej orbicie okołoziemskiej.

Lampiony

2- Lampiony

Wypuszczane pojedynczo lub w większej ilości, te światła zaskakują wielu świadków. Bardzo jasny kolor zazwyczaj o odcieniu żółto-pomarańczowy, a nawet białym, czerwony lub fioletowy. Ponieważ lampiony często są wypuszczane jeden po drugim, rezultatem jest często bardzo zorganizowany szereg latających świateł.

Czarne pierścienie

3- Czarne pierścienie

Czarne pierścienie dymu zazwyczaj są spowodowane działalnością człowieka, np. eksplozją lub domowej roboty urządzeń do wypuszczania pierścieni dymu. Nie pojawiają się naturalnie.

4- Kosmiczne śmieci

Kosmiczne śmieci to obiekty na niskiej orbicie okołoziemskiej stworzone przez człowieka, mogą to być części rakiet czy satelity, które nie pełnią już żadnej użytecznej funkcji. Formacja jasnych świateł, które pozostawiają świetlistą smugę, często w różnych kolorach. Niektóre z tych świateł często rozpadają się na mniejsze fragmenty.

Satelity

5- Satelity

Obserwacja satelity może trwać od 3 do 10 minut. Niektóre satelity są widoczne gołym okiem. Ich charakter jest dość łatwo rozpoznawalny: świecą jak gwiazdy, widoczne są tylko 2 lub 3 godziny po zachodzie słońca, lub przed wschodem. Poruszają się bardzo regularnie, w linii prostej; mogą „zapalać się” lub „gasnąć”. 

Jasne rozbłyski Iridium

6- Jasne rozbłyski Iridium

Nagłe, krótkotrwałe i jasne rozbłyski światła na nocnym niebie poruszającego się punktu świetlnego, spowodowane odbiciem światła słonecznego od anten lub paneli słonecznych satelitów komunikacyjnych znanych jako satelity Iridium.

Wenus

7- Wenus

Wenus to najjaśniejsza gwiazda po Księżycu i Słońcu. Ze względu na intensywną jasność i położenie nisko nad horyzontem, które sprzyja powstawaniu anomalii optycznych, Wenus jest najczęściej zgłaszanym obiektem naturalnym mylonym z UFO.

Jowisz i Wenus

8- Jowisz i Wenus

Jowisz i Wenus są często mylone z UFO ze względu na ich jasność i sposób, w jaki poruszają się po nocnym niebie.

9- Meteoroidy

Wpadające w atmosferę Ziemi meteoroidy wywołują zjawiska meteorów. Ocenia się, że do ziemskiej atmosfery codziennie trafia od 100 do 1000 ton tego typu materii kosmicznej. Wpadające w atmosferę Ziemi meteoroidy wywołują zjawiska meteorów.

10- Bolidy

Zjawiska te są bardzo rzadkie, ponieważ powstają wtedy, gdy przez atmosferę przechodzi obiekt nie tak mały, jak w przypadku zwykłego meteoru (czyli przeważnie wielkości ziarnka piasku), lecz większy, często kilku- lub kilkunastocentymetrowy.

Kometa

11- Kometa

Kometa – małe ciało niebieskie, które zbliżając się do gwiazdy, uwalnia ze swojej powierzchni gaz i pył, tworzący wokół jądra kometarnego obłok nazywany komą. Materia z komety pod wpływem promieniowania słonecznego i wiatru słonecznego tworzy ciągnący się za kometą warkocz jonowy i pyłowy.

Smugi kondensacyjne

12- Smugi kondensacyjne

Smugi kondensacyjne odbijając słońce w określonych warunkach, mogą być źródłem nieporozumień. Smugi kondensacyjne to zjawisko dobrze zrozumiane naukowo i jest wynikiem działalności lotniczej.

Słupy świetlne

13- Słupy świetlne

Świetliste słupy lub pionowe światła (nie mylić ze słupami zorzy polarnej), to zjawiska, które są spowodowane niezwykle jasnymi światłami naziemnymi odbijającymi się od kryształków lodu na dużej wysokości chmur.

Cavum

14- Cavum

Dosłownie dziura w chmurze, często błędnie kojarzona z UFO, to dziwne zjawisko wynika z połączenia niskich temperatur, ruchu lotniczego i być może nietypowej stabilności atmosferycznej.

Sprite Wyładowania atmosferyczne

15- Sprite: Wyładowania atmosferyczne

Zjawisko atmosferyczne, będące wielkoskalowym wyładowaniem elektrycznym, występującym w jonosferze. Zjawiska te są dużymi, choć słabo świecącymi błyskami, powstającymi ponad aktywnym systemem burzowym i są powiązanie z wyładowaniami z chmury do gruntu oraz pomiędzy chmurami.

Halo

16- Halo

Zjawisko optyczne zachodzące w atmosferze ziemskiej obserwowane wokół tarczy słonecznej lub księżycowej, jest fotometeorem. Jest to świetlisty, biały lub zawierający kolory tęczy (wewnątrz czerwony, fioletowy na zewnątrz), pierścień widoczny wokół słońca lub księżyca.

Słońce poboczne

17- Słońce poboczne

Zjawisko występuje często po obu stronach Słońca; szczególnie dobrze jest widoczne, gdy Słońce jest nisko nad horyzontem. Im słońce znajduje się wyżej, tym większa jest odległość słońc pobocznych od miejsca przecięcia się halo 22-stopniowego i kręgu parhelicznego.

Obłoki iryzujące

18- Obłoki iryzujące

Obłoki iryzujące są czasami mylone z UFO ze względu na niezwykły i kolorowy wygląd na niebie.
Występują na wysokości ok. 20-30 km. Obserwowane są bardzo rzadko (głównie zimą), niedługo po zachodzie słońca, w krajach skandynawskich oraz w Szkocji i na Alasce.

Chmury soczewkowe

19- Chmury soczewkowe

Nieruchoma chmura w kształcie soczewki, migdała, ustawiona pod kątem prostym do kierunku wiatru, a równolegle do linii gór. Jest typowym objawem zjawiska fenowego. Zjawisko jest często mylone z UFO ze względu na charakterystyczny i niezwykły wygląd.

20- Misje kosmiczne

Starty rakiet są często mylone z UFO ze względu na nietypowy wygląd na niebie i zachowanie. Podczas startu rakiet wytwarzane są jasne, długie smugi i plamy światła, które mogą wydawać się tajemnicze i nieznane. Ponadto głośny dźwięk i wibracje towarzyszące startowi mogą wprowadzić w błąd obserwatorów, którzy nie zdają sobie sprawy, że to kontrolowane operacje kosmiczne. Podczas opuszczania orbity przez rakiety Falcon 9 firmy SpaceX, często można zaobserwować charakterystyczną spiralę powstającą przy wyrzucie paliwa.

Flary

21- Flary

Flary są często mylone z UFO ze względu na swoją jasność i pozorny ruch na niebie. Flary nie wykonują skomplikowanych manewrów, zostawiają ślad w miarę opadania i świecą się przez ograniczony czas, zwykle od kilku sekund do kilku minut, po czym wygasają.

Pareidolia

22- Pareidolia

Pareidolia to zjawisko dopatrywania się znanych kształtów w przypadkowych szczegółach, wzorach lub obrazach. Na przykład ludzie widzą twarze w chmurach, a także dostrzegają rzeźbę twarzy w fotografii jednego z wypiętrzeń na Marsie. Jest to wynik działania ludzkiego mózgu, który stara się nadawać sens chaotycznym bodźcom zewnętrznym. W przypadku pareidolii, wyobraźnia może prowadzić do nadinterpretacji przypadkowych wzorców.

Piorun kulisty

23- Piorun kulisty

Bardzo rzadkie zjawisko meteorologiczne, rodzaj wyładowania atmosferycznego. Według relacji świadków objawia się jako świecąca i poruszająca się kula o promieniu od kilku do kilkudziesięciu centymetrów, czasami wydająca dzwięk podobny do syczenia.

Crown Flash

24- Crown Flash

Crown Flash to rzadkie i fascynujące zjawisko meteorologiczne spowodowane wpływem wahań elektrycznych atmosfery na ułożenie kryształków lodu. Wynikiem zjawiska jest smuga lub świetlisty słup „tańczącego” światła.

Zielone lasery

25- Zielone lasery

Lasery wydające się skanować ziemie to Daqi-1, czyli Chiński satelita monitorujący środowisko atmosferyczne, wystrzelony 15 kwietnia 2022 r. w celu badania atmosfery ziemskiej.

Ptaki i owady

26- Ptaki i owady

Wiele zjawisk przedstawianych na zdjęciach i wideo jest mylnie identyfikowane jako latające spodki lub UFO. W rzeczywistości są to zazwyczaj owady lub ptaki, które szybko przelatują przed kamerą, tworząc efekt rozmycia. Nawet najmniejsze owady mogą wydawać się być dużymi obiektami.

Artefakt w postaci czarnych kropek

27- Artefakt w postaci czarnych kropek

Niektóre urządzenia mogą tworzyć czarne kropki w centrum bardzo jasnych źródeł światła.

Reflektory świetlne Sky tracker

28- Reflektory świetlne / Sky tracker

Sky-tracer to reflektor z możliwością obracania, który może emitować od jednej do kilku wiązek światła na odległość sięgającą nawet 20 km. Projektory jednowiązkowe emitują pojedynczy, bardzo skoncentrowany strumień światła, co czyni je idealnymi do wykorzystania na masowych imprezach. Natomiast reflektory wielowiązkowe rozpraszają wiele wiązek światła, tworząc spektakularne efekty na dużym obszarze. Widocznosc słupów świetlnych/smug jest zależna od warunków atmosferycznych.

Balony

29- Balony

Wielu ludzi często myli obiekty UFO z balonami z uwagi na różnorodne kształty oraz często słabą widoczność. Pionowy start balonu sceye blimp i metaliczna powierzchnia sprawia, że ​​nie wygląda jak sterowiec, ani tradycyjny balon. Balony meteorologiczne znajdujące się na dużej wysokości, odbijające światło słoneczne od swojej ogromnej, czasem metalicznej powłoki, może przypominać bardzo jasną gwiazdę i być widoczny nawet w biały dzień. Balon może sprawiać wrażenie nieruchomego lub wykazywać niewielki ruch.

Samoloty

30- Samoloty

Postrzeganie samolotu zależy od takich czynników, jak pora dnia i perspektywa. Za dnia na dużych wysokościach możemy zaobserwować samolot w postaci punktu lub tic-taca. W nocy jego światła mogą sprawić, że patrząc od przodu, będzie wyglądał jak wolno poruszające się światło.

Sygnalizatory świetlne dla samolotów, obejmują:

 • Czerwone światło umieszczone z przodu po lewej stronie, zazwyczaj na końcu skrzydła.
 • Zielone światło umieszczone z przodu po prawej stronie, zazwyczaj na końcu skrzydła.
 • Białe światło z tyłu, emitujące wiązki światła widoczne w obszarze 140° podzielonym na dwie równe części za pomocą płaszczyzny pionowej przechodzącej przez osią podłużną samolotu.
 • Reflektor lub światło lądowania, białe światło umieszczone z przodu, które jest idealnie widoczne w trakcie lądowania.
Helikoptery

31- Helikoptery

Helikoptery czasem mogą być mylone z UFO, szczególnie gdy helikopter jest daleko i hałas jest stłumiony, ludzie mogą słyszeć jedynie niespecyficzny dźwięk. Helikoptery są często wyposażone w różne rodzaje oświetlenia, które w nocy lub przy złych warunkach pogodowych mogą wydawać się dziwaczne, lub trudne do zidentyfikowania. Helikoptery mogą poruszać się w różnych kierunkach, w tym zawisnąć w powietrzu, co nie jest typowe dla innych statków powietrznych. Ten nietypowy ruch może wprowadzać w błąd obserwatorów.

Opis różnych rodzajów oświetlenia na helikopterze:

 • Stałe światło lądowania (250W): Służy do sygnalizowania obecności helikoptera i ułatwienia jego zauważenia przez inne samoloty oraz ekipy ratunkowe na ziemi.
 • Reflektor poszukiwawczy: Używany do oświetlania obszarów podczas operacji poszukiwawczych.
 • Reflektor obrotowy: Ten reflektor można obracać i nachylać pod różnymi kątami (150° i 73°), co umożliwia pilotowi oświetlanie obszaru lądowania i identyfikację przeszkód.
 • Stałe światło lądowania skierowane o 30° w lewo (250W): Służy do oświetlania pola widzenia profesjonalnych ratowników podczas lądowania.
 • Reflektor treningowy (250W): W nocy emituje pionowy strumień światła na wciąg ratunkowy.
 • Światła pozycyjne: Zawsze włączone zgodnie z przepisami lotniczymi, składają się z czerwonego światła po lewej, zielonego światła po prawej i białego światła z tyłu.
 • Reflektory kierunkowe: Oświetlają obszar zagrożenia ogonem wirnika i są zawsze włączone.
 • Migające białe światła: Widoczne na dużą odległość.
 • Migające czerwone światła: Zawsze włączone zarówno w dzień, jak i w nocy, aby ułatwić zauważenie helikoptera przez obiekty w powietrzu.

32- Paralaksa

W oficjalnie udostępnionych materiałach dotyczących UFO mówi się o pozornych manewrach obiektu. Wynika to z powodu ograniczonej ilości danych i ostrożności, ponieważ perspektywa obserwacji może wprowadzać w błąd. Dlatego tak ważne są powtarzalne dane z wielu instrumentów. Paralaksa może stworzyć bardzo przekonującą iluzję ruchu, zwłaszcza gdy aparat jest ustabilizowany.

Źródła:
https://www.cnes-geipan.fr/fr/qu-ai-je-vu/etape-1
https://meprises-du-ciel.fr/identifier-un-pan/

You may also like...

Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
svantetic

Bardzo dobry artykuł. Przeczytanie go powinno być obowiązkowe przez udostępnieniem jakiegokolwiek materiału na /r/ufos