Światło na niebie, czy może dziwny obiekt latający? W dzisiejszych czasach filmy i zdjęcia szybko obiegają media społecznościowe i często łączone są z UFO – niezidentyfikowanymi obiektami latającymi. Niestety, niezrozumiałe obserwacje często w pierwszej kolejności łączy się z pozaziemską aktywnością, podczas gdy 95% zgłoszeń ma naturalne lub ziemskie wyjaśnienia. Zanim puścimy wodze wyobraźni, warto poznać najczęstsze przyczyny zgłoszeń UFO.
Dobrym pomysłem może być zainstalowanie jednej z aplikacji umożliwiającej identyfikację gwiazd, planet, konstelacji oraz innych obiektów poruszających się po nocnym niebie: Stellarium, Star Walk, SkySafari, Google Sky Map. Dodatkowo kanały, takie jak Astro Life lub Nocne Niebo, często prowadzą transmisje na żywo i relacjonują różne zjawiska na niebie, m.in. przeloty satelitów oraz starty rakiet, dostarczając widzom informacji i obrazu na temat aktualnych wydarzeń.
Wielu ludzi nie docenia potencjału dronów cywilnych, traktując je jedynie jako zabawki lub narzędzie do robienia filmów. Tymczasem hobbyści często tuningują swoje drony, osiągając niesamowite wyniki, takie jak wzbicie na wysokość ponad 10 km czy prędkości przekraczające 300 km/h, co w połączeniu z ich manewrowością może robić ogromne wrażenie. Drony stały się również jednym z najczęściej wykorzystywanych narzędzi w tzw. UFO prankach.
Paralaksa to iluzja optyczna, która sprawia, że ruch obiektu na ekranie wygląda na autentyczny i przekonujący. W rzeczywistości jest to efekt perspektywy oraz ustabilizowanego obrazu kamery, a nie rzeczywistego ruchu obiektu.
Niemal każde wyniesienie na orbitę satelitów Starlink powoduje obserwacje UFO. Początkowo pojawia się krótka, świecąca linia, która powoli przemieszcza się po niebie, a z czasem staje się dłuższa. Z biegiem dni można dostrzec poszczególne satelity, które stopniowo oddzielają się od siebie, tworząc 'pociąg’ świateł poruszających się bezgłośnie.
Owady i ptaki uchwycone w ruchu często przypominają latajace spodki, zwłaszcza przy dłuższym czasie naświetlania. Szybki przelot blisko kamery może tworzyć iluzję niezwykłej prędkości lub zwrotności, nawet najmniejsze owady mogą wydawać się dużymi obiektami. W nocy światło odbijające się od skrzydeł ptaków może przypominać pulsujące punkty światła, a stada ptaków w kluczu, bywają mylone z formacjami UFO.
Świetliste słupy lub pionowe światła (nie mylić ze słupami zorzy polarnej), to zjawiska, które są spowodowane niezwykle jasnymi światłami naziemnymi odbijającymi się od kryształków lodu na dużej wysokości chmur.
Obserwacja satelity może trwać od 3 do 10 minut. Niektóre satelity są widoczne gołym okiem. Ich charakter jest dość łatwo rozpoznawalny: świecą jak gwiazdy, widoczne są tylko 2 lub 3 godziny po zachodzie słońca lub przed wschodem. Poruszają się bardzo regularnie, w linii prostej; mogą „zapalać się” lub „gasnąć”.
Wenus to najjaśniejsza planeta po Księżycu i Słońcu. Ze względu na intensywną jasność i położenie nisko nad horyzontem, Wenus jest najczęściej zgłaszanym zjawiskiem astronomicznym mylonym z UFO.
Meteoroidy, gdy wchodzą w atmosferę Ziemi, spalają się, tworząc jasne, szybko poruszające się punkty światła (meteory, popularnie nazywane „spadającymi gwiazdami”). Szacuje się, że do ziemskiej atmosfery codziennie trafia od 100 do 1000 ton tego typu materii kosmicznej.
Komety to lodowe ciała niebieskie, które zbliżając się do Słońca, zaczynają emitować gazy i pyły, tworząc charakterystyczną „komę” (mglistą otoczkę wokół jądra) i warkocz/ogon. Ich widoczność może trwać od kilku dni do kilku tygodni.
Reflektory i sky-tracery są często mylone z UFO z powodu ich intensywnych, dynamicznych efektów świetlnych na niebie, które mogą wyglądać jak obiekty latające, zwłaszcza w specyficznych warunkach atmosferycznych.
Pareidolia to zjawisko dopatrywania się znanych kształtów w przypadkowych szczegółach, wzorach lub obrazach. Na przykład ludzie widzą twarze w chmurach, a także dostrzegają rzeźbę twarzy w fotografii jednego z wypiętrzeń na Marsie.
Chmury, które swoim wyglądem często przypominają dyski lub spodki, co sprawia, że bywają mylone z UFO.
Zjawisko atmosferyczne, będące wielkoskalowym wyładowaniem elektrycznym, występującym w jonosferze. Zjawiska te są dużymi, choć słabo świecącymi błyskami, na wysokości 70-90km. Im silniejszy jest system burzowy, tym większe szanse na wystąpienie i zaobserwowanie zjawiska.
Dosłownie dziura w chmurze, często błędnie kojarzona z UFO, to dziwne zjawisko wynika z połączenia niskich temperatur, ruchu lotniczego i być może nietypowej stabilności atmosferycznej.
Zjawisko występuje często po obu stronach Słońca; szczególnie dobrze jest widoczne, gdy Słońce jest nisko nad horyzontem.
Lasery wydające się skanować ziemie to Daqi-1, czyli Chiński satelita monitorujący środowisko atmosferyczne, wystrzelony 15 kwietnia 2022 r. w celu badania atmosfery ziemskiej.
Starty rakiet często są mylone z UFO ze względu na nietypowy wygląd na niebie i zachowanie. Podczas startu rakiet widoczne są jasne, długie smugi i plamy światła, które mogą wydawać się tajemnicze. Również podczas opuszczania orbity przez rakiety Falcon 9 firmy SpaceX, często można zaobserwować charakterystyczną spiralę/wir powstający przy wyrzucie paliwa.
Ludzie często mylą balony z UFO, ponieważ ich kształt i ruch mogą być trudne do jednoznacznego zidentyfikowania. Ponadto, balony mogą sprawiać wrażenie nieruchomych lub poruszać się w sposób, który nie jest łatwy do przewidzenia. Ludzie często, ignorują zjawiska takie jak iluzje optyczne i są przekonani, że obserwowane obiekty są czymś niezwykłym.
W polskiej przestrzeni powietrznej odbywa się codziennie od 1 000 do 2 000 operacji lotniczych. Za dnia samoloty lecące na dużych wysokościach mogą wyglądać jak małe punkty lub podłużne obiekty przypominające 'tic-taca’. Smugi kondensacyjne nie zawsze są widoczne. W nocy samoloty często znikają z pola widzenia, gdy gasną ich światła, lub wydają się nieruchome, gdy lecą wprost na obserwatora (efekt paralaksy). Długi czas naświetlania w aparatach dodatkowo sprawia, że światła samolotów czy satelitów tworzą linie świateł.
Helikoptery mogą być mylone z UFO, szczególnie gdy są daleko, a hałas jest stłumiony, przez co słychać tylko nieokreślony dźwięk. Często mają różne światła, które w nocy, lub przy złej pogodzie mogą wydawać się dziwne lub trudne do rozpoznania. Dodatkowo helikoptery potrafią poruszać się w różnych kierunkach, a nawet zawisnąć w powietrzu, co może zmylić obserwatorów.
Paralotnie zwłaszcza na dużych odległościach mogą wyglądać jak nietypowe obiekty i być wyposażone w różne rodzaje światła. Szczegóły ich konstrukcji są niewidoczne, zwłaszcza w nocy, a nieregularny ruch w powietrzu może sprawiać wrażenie niekonwencjonalnego.
Kosmiczne śmieci to obiekty na niskiej orbicie okołoziemskiej, mogą to być części rakiet czy satelity. Formacja jasnych świateł, które pozostawiają świetlistą smugę, często w różnych kolorach. Niektóre z tych świateł często rozpadają się na mniejsze fragmenty.
Nagłe, krótkotrwałe i jasne rozbłyski światła na nocnym niebie poruszającego się punktu świetlnego, spowodowane odbiciem światła słonecznego od anten lub paneli słonecznych satelitów komunikacyjnych znanych jako satelity Iridium.
Jowisz i Wenus są często mylone z UFO ze względu na ich jasność i sposób, w jaki poruszają się po nocnym niebie.
Bolidy, mimo ich naturalnego pochodzenia, często wywołują sensację i są mylone z UFO ze względu na towarzyszące im widowiskowe efekty. Jednak dzięki współczesnym narzędziom, takim jak detektory meteorów, można je łatwo zidentyfikować.
Smugi kondensacyjne odbijając słońce w określonych warunkach, mogą być źródłem nieporozumień. Smugi kondensacyjne to zjawisko dobrze zrozumiane naukowo i jest wynikiem działalności lotniczej.
Flary są często mylone z UFO ze względu na swoją jasność i pozorny ruch na niebie. W zależności od warunków atmosferycznych mogą zostawiać ślad dymu podczas opadania. Flary, w zależności od rodzaju, świecą od kilku sekund do około 30 minut, po czym wygasają.
Wypuszczane pojedynczo lub w większej ilości, te światła zaskakują wielu świadków. Bardzo jasny kolor zazwyczaj o odcieniu żółto-pomarańczowy, a nawet białym, czerwony lub fioletowy. Ponieważ lampiony często są wypuszczane jeden po drugim, rezultatem jest często bardzo zorganizowany szereg latających świateł.
Występują na wysokości ok. 20-30 km. Obserwowane są bardzo rzadko (głównie zimą), niedługo po zachodzie słońca, w krajach skandynawskich oraz w Szkocji i na Alasce.
Crown Flash to rzadkie i fascynujące zjawisko meteorologiczne spowodowane wpływem wahań elektrycznych atmosfery na ułożenie kryształków lodu. Wynikiem zjawiska jest smuga lub świetlisty słup „tańczącego” światła.
Zjawisko optyczne zachodzące w atmosferze ziemskiej obserwowane wokół tarczy słonecznej lub księżycowej.
Bardzo rzadkie zjawisko meteorologiczne, rodzaj wyładowania atmosferycznego. Według relacji świadków objawia się jako świecąca i poruszająca się kula o promieniu od kilku do kilkudziesięciu centymetrów, czasami wydająca dzwięk podobny do syczenia.
Czarne pierścienie dymu zazwyczaj są spowodowane działalnością człowieka, np. eksplozją lub domowej roboty urządzeń do wypuszczania pierścieni dymu. Nie pojawiają się naturalnie.