Teleskop Jamesa Webba po raz pierwszy odkrył ważną molekułę węglową

Share

Zgodnie z ustaleniami międzynarodowego zespołu naukowców po raz pierwszy w kosmosie wykryto nowy związek węgla za pomocą teleskopu Jamesa Webba. Związek, kation metylu (CH3+), został odkryty z pomocą Webba w odległym i stosunkowo młodym układzie gwiezdnym o nazwie D203-506, oddalonym o jakieś 1350 lat świetlnych. Związki węglowe stanowią podstawę wszystkich znanych form życia i dlatego są szczególnie interesujące dla naukowców badających zarówno powstawanie życia na Ziemi, jak i potencjalne formy życia w innych częściach naszego wszechświata.

D203-506 znajduje się w Mgławicy Oriona i posiada dysk protoplanetarny. Jako lokalna gwiazda to czerwony karzeł, co oznacza, że układ jest stale narażony na intensywne promieniowanie ultrafioletowe.
Obecność kationu metylowego (CH3+) w D203-506 ma tutaj znaczenie ze względu na jego rolę w tworzeniu skomplikowanych związków węglowych, które mogą prowadzić do powstania życia.

Te zdjęcia Webba pokazują część Mgławicy Oriona Bliższe spojrzenie dolna część po prawej stronie na układ gwiezdny w którym wykryto kation metylowy

Zazwyczaj oczekuje się, że promieniowanie UV niszczy skomplikowane cząsteczki organiczne, dlatego odkrycie CH3+ może wydawać się zaskoczeniem. Jednak zespół naukowców przewiduje, że promieniowanie UV może faktycznie stanowić niezbędne źródło energii do powstania CH3+, a gdy już zostanie utworzony, przyczynia się do dodatkowych reakcji chemicznych, które prowadzą do tworzenia bardziej skomplikowanych cząsteczek węglowych.

Ogólnie rzecz biorąc, zespół zauważa, że molekuły widoczne w D203-506 znacznie różnią się od typowych dysków protoplanetarnych. W szczególności, ponieważ nie udało im się wykryć żadnych śladów wody.

To wyraźnie pokazuje, że promieniowanie ultrafioletowe może całkowicie zmienić skład chemiczny dysku protoplanetarnego. W rzeczywistości może ono odgrywać kluczową rolę we wczesnych chemicznych etapach powstawania życia” – powiedział Olivier Berné z francuskiego Narodowego Centrum Badań Naukowych w Tuluzie i główny autor badania.

Odkrycia te, pochodzą z programu PDRs4ALL Early Release Science i zostały opublikowane w czasopiśmie Nature.

Teleskop Kosmiczny Jamesa Webba jest najważniejszym naukowym obserwatorium kosmosu na świecie. Webb rozwiąże tajemnice naszego układu słonecznego, spojrzy w odległe światy wokół innych gwiazd i zbada tajemnicze struktury i pochodzenie naszego wszechświata oraz nasze miejsce w nim. Webb to międzynarodowy program prowadzony przez NASA wraz z partnerami, ESA (Europejską Agencją Kosmiczną) i Kanadyjską Agencją Kosmiczną.

Źródło: https://www.nasa.gov/feature/goddard/2023/webb-makes-first-detection-of-crucial-carbon-molecule

You may also like...

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze