Wyciek dokumentacji medycznej i oświadczenie Davida Gruscha

Share

David Grusch nie pozostaje obojętny na wyciek jego dokumentacji medycznej i natychmiastowo publikuje oświadczenie. Ross Coulthart twierdzi, że jedynymi dwiema grupami, które według Gruscha mogły posiadać te informacje, są biuro szeryfa hrabstwa lub Społeczność Wywiadowcza. Kiedy Grusch zapytał szeryfa, czy dziennikarz pozyskał od niego informacje, to proces eliminacji sugeruje, że to Społeczność Wywiadowcza odpowiada za dostarczenie jego dokumentacji medycznej do The Intercept.

Aktualizacja 10/08: „Wyciek” nie odnosi się bezpośrednio do dokumentacji medycznej, a dziennikarz użył legalnej procedury FOIA, aby uzyskać dokumenty, do których odnosi się w swoim artykule. Natomiast autor artykułu Ken Klippenstein przyznaje podczas rozmowy na Twitter Spaces, że otrzymał pewne „wskazówki” dotyczące przeszłości zdrowia psychicznego Gruscha między innymi od urzędników na szczeblu GS-15s.

David Grusch

Zmagania ze zdrowiem psychicznym personelu armii USA i społeczności wywiadowczej to szeroki temat, który jest bardzo bliski mojemu sercu i uważam, że powinien być omawiany w otwartym środowisku ze względu na piętno związane z tym tematem. Dowiedziałem się, że portal The Intercept zamierza opublikować artykuł dotyczący dwóch incydentów z lat 2014 i 2018, które ukazują moje wcześniejsze osobiste zmagania, jakie miałem z Zespołem Stresu Pourazowego (PTSD), żałobą i depresją.

Podobnie jak wielu weteranów, cierpiałem po powrocie do domu z Afganistanu. Co więcej, kilka lat później ponownie dotknęło mnie to osobiście, gdy mój bliski przyjaciel, oficer wywiadu, który służył wówczas w Dowództwie Operacji Specjalnych Sił Powietrznych (AFSOC), odebrał sobie życie krótko po naszej ostatniej rozmowie. Jestem dumny, że mogę być w tej kwestii szczery i cieszę się, że otrzymałem potrzebną pomoc, aby kontynuować moją karierę wywiadowczą oraz zachować swoje uprawnienia do informacji o klauzuli tajności „TS//SCI” w wielu agencjach.

Jak oświadczyłem pod przysięgą w moim zeznaniu przed Kongresem, ponad 40 akredytowanych członków personelu wywiadowczego i wojskowego przekazało mnie i moim kolegom informacje, które przekazałem Inspektorowi Generalnemu Społeczności Wywiadowczej (ICIG). A ja objąłem przywódczą rolę, aby reprezentować troski tych wybitnych i patriotycznych ludzi. Nie są to wyłącznie moje zarzuty, ale raczej wielu osób, które narażają swoją karierę i reputację, aby zgłosić swoje obawy dotyczące działań poza nadzorem Kongresu.

David Grusch

W wywiadzie dla News Nation Ross także wspomina o myślach samobójczych Gruscha po powrocie z Afganistanu i pobycie w szpitalu, gdzie otrzymał potrzebną opiekę medyczną i pomoc, a co najważniejsze to fakt, że po wszystkim mógł zachować swoje uprawnienia dostępu bezpieczeństwa oraz kontynuować służbę dla kraju, został zaakceptowany zarówno przez Społeczność Wywiadowczą, jak i Departament Obrony.

Byron Donalds (członek Partii Republikańskiej) powiedział, że parlamentarzyści muszą to zbadać i „dotrzeć do sedna” tej sprawy.

You may also like...

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze